zadra5253

Pisarze od kuchni
Written by Marta Lupa   
Monday, 01 October 2012 11:58

Czy Gałczyński parzył sobie kawę? A Mickiewicz gotował bigos? Czy Dumas chodził na zakupy? A Miller zmywał? Czy Iwaszkiewicz smażył placki ziemniaczane? A Sartre sprzątał łazienkę?

 
Kiedy jestem kobietą?
Written by Julia Fiedorczuk   
Monday, 01 October 2012 11:57

Wybitna filozofka Judith Butler dowodzi w swoich pracach, że – z grubsza rzecz ujmując – nie istnieje ktoś taki, jak kobieta. Wchodząc w polemikę z rozmaitymi odmianami feministycznych i antyfeministycznych esencjalizmów, Butler wykazuje, że każda definicja kobiecości musi opierać się na wykluczeniu jakiejś grupy ludzi płci niemęskiej, ponieważ zawsze będą...

 
Bzdurne pytanie na śniadanie
Written by Monika Angerhofer   
Monday, 01 October 2012 11:56

W wolne dni umilam sobie spożywanie śniadania programiami w telewizji, żeby mieć na czym zawiesić oko między jednym a drugim kęsem. Najczęściej mój wybór pada na dwójkowe „Pytanie na śniadanie” i to nie w powodu mojego ogromnego zainteresowania odpowiedziami na te śniadaniowe pytania, ale raczej przez ograniczony wybór w telewizji o tej porze dnia.

 
Wszyscy mówimy onzykiem
Written by Agnieszka Szeżyńska   
Monday, 01 October 2012 11:55

Tak, tak, zgadza się. Właśnie tak: „wszyscy”, nie „wszystkie”. Dlaczego? Właśnie dlatego. Dlatego, że wszyscy mówimy onzykiem. Językiem męskim, językiem „on”, on-językiem, onzykiem po prostu. Onzyk mówi: rodzaj męski wiedzie prym, rodzaj męski to rodzaj podstawowy, rodzaj męski przede wszystkim. Chcesz uogólnić? Użyj rodzaju męskiego! W ten właśnie sposób „wszyscy” oznaczają „wszystkich i wszystkie”, ale „wszystkie” oznaczają już tylko siebie i nic więcej.

 


fio

© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: Olison's Project - usługi graficzne. Wykonanie: zecernia.net - strony www